Bursa Gazetesi - Haberden önce
HV
01 EKİM Pazar 09:25

Nilüfer Belediyesi, kente örnek bir park kazandırıyor. “Yeni nesil park”

Nilüfer Belediyesi, Hitachi Astemo Türkiye iş birliğiyle 23 Nisan Mahallesi’ne eğitici ve farkındalık oluşturacak bir park kazandırıyor. Çalışmalarında sona gelinen parkta, zıplayarak ve pedal çevirdikçe elektrik üreten düzenekler ile güneş panelli oturma alanları yer alıyor.

YEREL
Giriş Tarihi : 03-09-2023 00:04
Nilüfer Belediyesi, kente örnek bir park kazandırıyor. “Yeni nesil park”

Nilüfer Belediyesi, kente örnek bir park kazandırıyor. “Yeni nesil park” olarak nitelendirilecek park, 23 Nisan Mahallesi’nde hizmete sunulacak. Nilüfer Belediyesi’nin, Hitachi Astemo Türkiye Otomotiv A.Ş. iş birliğiyle  hayata geçirdiği parkta çalışmalar tamamlanmak üzere. Kendi elektriğini üretecek olan ve  önümüzdeki haftalarda hizmete açılması planlanan park,  çevreci, sürdürülebilir özellikleriyle dikkat çekiyor.
6 bin metrekarelik alanı kapsayan parktaki oyun grupları çocuklarda  çevre bilinci oluşturacak nitelikte. Elektrik üreten mekanik aletlerin yer aldığı parkta çocuklar  zıplayarak enerji üretimi yapacak. Çocuklar dinamo kolunu veya bisiklet pedalını çevirerek de enerji üretecek. Böylece spor ve oyun oynarken aslında çevreye de katkıda bulunacaklar. Güneş panelli rüzgar türbininin de enerji üretimine katkıda bulunacağı parktan elde edilecek elektrik, yine parkın aydınlatmasında kullanılacak.
Parkta yağmur suyunu toplamak için drenaj sistemi de kuruldu.  Depolanan yağmur suyu, sulama sisteminde kullanılacak.
Parkta yer alan bir başka oyun grubu da sıfır atık hedefiyle kuruldu. Burada da çocuklarda çevreci bilinci oluşturulması  amacıyla kapak, plastik gibi atıklar toplanacak. 
Çevre düzenlemesi tamamlanmak üzere olan parkta incelemelerde bulunan Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem,  önümüzdeki haftalarda hizmete açılması planlanan parkın örnek bir alan olacağını söyledi.   İklim değişikliğine neden olan olumsuz  faktörlerin yüzde 95’inin insan kaynaklı olduğuna dikkat çeken Başkan Erdem, “Amacımız, insanların iklim değişikliğine olan olumsuz etkisini en aza indirmek. Bu hedef için de çocuklarımızı baştan eğitmeliyiz. Bu parkın çocuklarımızda çevre bilinci oluşturacağına inanıyoruz.  Burada çocuklarımız eğlenirken aslında  çevreyi korumak adına da çok şey öğrenecek” dedi.

Bursa GazetesiBursa Gazetesi

YORUMLAR